Faydaları saymakla bitmiyor. Mide sağlığı için bire bir

Kakule, Türk mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlardan biri. Çok sayıda faydası bulunan kakule, sindirin sistemini düzenleyerek şişkinlik gibi durumlara iyi gelir. Ayrıca diyabet riskini azaltır ve kalp sağlığını korur.

Bedensel faydalarının yanında ruhsal rahatsızlara karşı da yararlı olan kakule, stres ve kaygı gibi ruhsal problemlere karşı da tüketilebilir.

Dünyanın en pahalı baharatlardan biri olan kakule, Güney Asya’nın sınırlı bölgelerinde yetişir. Bu sebeple, ender bulunan değerli bir baharattır.

Özellikle Osmanlı döneminde sıkça kullanılan kakulenin, insanları ferahlatan bir tadı bulunur fakat, keskin bir tada sahip olmasına rağmen yemeklerin tadını bastırmaz. Aksine, yemeklerin tadını bozmadan farklı bir aroma sunar.

MİDE DOSTU BİR BAHARAT

Kakule, özellikle mide hastalıklarına sağladığı fayda ile bilinir. Mide ağrısı ve sindirim sorunlarına karşı, mideyi rahatlatan kakule, mide bulantısına da iyi gelir. Ayrıca kakule, kanserle savaşta da oldukça etkilidir.

Kakule, günümüzde yemeklerde değil daha çok içeceklerde çay, kahve gibi sıcak içeceklere aroma kazandırmak için kullanılıyor.

Çay ile birlikte kakule tüketmek isterseniz, çayınızı kakule taneleri ile birlikte demleyebilir ve daha sonra bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Filtre kahvenizi yaparken içine biraz kakule karıştırabilirsiniz. Ayrıca kakule, tatlılarda da kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x