Başkan Adams’tan THY kriziyle ilgili ilk açıklama

New York Belediye Başkanı Eric Adams, Türkiye ile 2021 belediye başkanlığı kampanyası arasındaki ilişkilere yönelik federal soruşturmanın, Türk Hava Yolları uçuşlarında aldığı iddia edilen yükseltmelere odaklandığı yönündeki haberle ilgili soru üzerine ilk kez konuştu… Kendini savunan belediye başkanı buna rağmen haberin gündeme getirdiği konularla ilgili daha spesifik ayrıntılar vermedi.

Geçen hafta ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, federal müfettişlerin Adams’ı uluslararası uçuşlarda birinci sınıfta kullanmasına odaklandıklarını aktarmıştı. Ortalama olarak bu koltukların fiyatının genellikle 3.400 dolar olduğuna da dikkat çekildi.

Adams ilk kez kamuoyu önünde bu iddialara yanıt verdi. Adams, “Bunu defalarca ve defalarca söyledim: Ben yasalara uyarım” dedi. Adams, “Harika avukatlarım var. Benim işim şehri yönetmek. Onlar da incelemeyi yürütecekler” ifadesini kullandı.

Adams’ın kampanyası, Türk hükümetinden yasadışı yollarla yabancı para kabul edip etmediğine ilişkin federal bir soruşturmanın konusu. Bu soruşturma geçen yıl 2 Kasım’da FBI’ın en az üç baskın düzenlemesiyle kamuoyuna yansımıştı. Günler sonra federaller Adams’ın elektronik cihazlarına el koymuş fakat herhangi bir suçlama yöneltilmemişti.

USULSÜZ BİLET YÜKSELTME İDDİASI

New York Times’ın haberinde geçen hafta yaşanan yeni bir gelişmede, FBI ve federal savcıların, eski Türk Hava Yolları yöneticisi Cenk Öcal ve Adams’ın danışmanı Rana Abbasova’nın belediye başkanı için bazı bilet yükseltmeleri ayarladığını ve Adams’ın Türk Hava Yolları temsilcileri, Türk iş insanları ve diplomatlarla toplantılara katıldığını gösteren kanıtlar derledikleri ayrıntılı olarak yer aldı.

Adams adına Türkiye soruşturmasını yürüten altı avukattan biri olan Brendan McGuire, ABD medyasına yaptığı açıklamada Adams’ın Brooklyn ilçe başkanı olarak görev yaptığı dönemde “Türkiye’ye yaptığı resmi seyahatleri sürekli olarak açıkladığını, herhangi bir uygunsuz yükseltme almadığını ve bir yükseltme karşılığında uygunsuz hiçbir şey yapmadığını” söyledi.

Salı günü daha ayrıntılı bir açıklama yapması istenen Adams, uçuş yükseltmeleriyle ilgili konularda herhangi bir noktada şehrin Çıkar Çatışmaları Kurulu’ndan rehberlik isteyip istemediğini söylemeyi reddetti. Türk Hava Yolları temsilcileriyle yaptığı toplantılar ve Öcal ve Abbasova ile olan ilişkilerinin niteliği sorulduğunda her ikisi de 2 Kasım’da soruşturmanın bir parçası olarak federaller tarafından ortaya çıkmıştı- Adams da ayrıntı vermeyi reddetti.

Adams şakayla karışık bir şekilde gazetecilerin bu konuyu yazmayı planladığı otobiyografisinde okuyabileceklerini de ekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x